Odbiór sygnału DVB-T na starym telewizorze, dobór anteny naziemnej

W tym dziale będą przedstawione porady związane z instalacjami antenowymi i odbiorem telewizji, na początek często powtarzające się pytanie o odbiór sygnału DVB-T na starym telewizorze i dobór odpowiedniej anteny naziemnej.

W lipcu 2013 roku wyłączone zostało nadawanie w tradycyjnym systemie analogowym i zostało zastąpione cyfrowym sygnałem telewizyjnym DVB-T w systemie kodowania MPEG-4. Nowa naziemna telewizja oferuje kanały wysokiej rozdzielczości, lepszy dźwięk a także bogaty przewodnik po programach tak zwany EPD. Dzięki temu mamy dostęp nie tylko do programu telewizyjnego ale również opisów filmów.

Telewizory zakupione po 2011 roku na mocy obowiązującego prawa obsługują nowy standard nadawania i nie potrzeba dodatkowych zabiegów aby cieszyć się cyfrową jakością.

Odbiór sygnału DVB-T na starym telewizorze

Jeżeli posiadamy starszy odbiornik to wyposażając go w zewnętrzny tuner DVB-T również możemy odbierać nową telewizję naziemną. Dodatkowo dzięki temu możemy wzbogacić go o nowe funkcje dostępne tylko w najnowszych telewizorach.

Tunery DVB-T, odbiór sygnału DVB-T na starym telewizorze

Urządzenia o których mowa dostępne są w wielu modelach i znaczna większość z nich posiada np wejście USB umożliwiające podłączenie pendrive lub karty pamięci. Dzięki temu uzyskujemy możliwość nagrywania programów lub oglądania zapisanych na nich filmów lub przeglądania zdjeć. Bardziej zaawansowane tunery umożliwiają odtwarzanie z zewnętrznej pamięci filmów z napisami a nawet przeglądanie internetu!

Bogatą ofertę takich urządzeń znajdziemy na allegro a także w większości stacjonarnych sklepów RTV. Kupowanie przez internet ma jednak tę zaletę, że sprzęt możemy zwrócić w ciągu 14 dni kalendarzowych jeżeli coś nie będzie działało według naszych oczekiwań a w praktyce przepis mówi o prawie do zwrotu bez podania przyczyny.

Podłączenie tunera DVB-T do starego telewizora

Jak widać na załączonym wideo odbieranie nowej cyfrowej telewizji jest możliwe nawet na starym lampowym telewizorze. Podłączenie tunera DVB-T można zrealizować na 3 sposoby:
– Jeżeli telewizor posiada złącze SCART tak zwane eurozłącze to wystarczy kupić najprostszy tuner DVB-T z wyjściem SCART i podłączyć go do telewizora.
– Bardzo stare telewizory wyposażone tylko w złącze antenowe RF podłączamy pod tuner DVB-T z modulatorem RF.
– Przypadek jak wyżej ale jeżeli mamy w domu również magnetowid możemy użyć go jako modulator RF. Podłączamy go pomiędzy telewizor a najprostszy tuner DVB-T wyposażony tylko w wyjście SCART.

Komentarze są wyłączone.